czwartek, 7 marca 2013

Rozmowy intymne - Badania piersi cz. 4. Badania u lekarza

Wielka Blogowa Akcja Wspierania Kobiecych Badań ProfilaktycznychGdy zdecydujemy się przebadać nasze piersi u lekarza możemy spotkać się z 3 najpowszechniejszymi rodzajami badań:
  • badanie palpacyjne

    Czy boli?Badanie jest bezbolesne o ile nasze piersi są zdrowe.

    Jak to działa?
    Polega ono na badaniu dłońmi lekarza naszych piersi.

    Dla kogo?
    Badanie palpacyjne jest dedykowane dla każdej kobiety.

    Jak wygląda przebieg badania?
    Przebiega dokładnie tak samo jak nasze samobadanie w domu. Lekarz prosi nas o rozebranie górnej części ciała łącznie z bielizną. Następnie lekarz wykonuje badanie własnymi dłońmi, szukając zmian w piersiach. Badanie wykonywane jest na siedząco oraz leżąco. Najczęściej wykonywane jest przez lekarza ginekologa. Praktycznie niczym się nie różni od samobadania. Jedynie różnica polega na tym, że nie są to nasze ręce ;)  Badanie trwa maksymalnie do 15 minut.
  • badanie ultrasonografem, czyli USG

    Czy boli?Badanie USG jest bezbolesne, o ile mamy zdrowe piersi.

    Jak to działa?

    Może być zlecone po badaniu palpacyjnym w przypadku wykrycia niepokojących zmian lub zamiast badania palpacyjnego. Jest znacznie dokładniejsze.
    Ultradźwięki odbijają się od tkanek o różnej gęstości i przetwarzane są do postaci obrazu podobnego do zdjęcia rentgenowskiego. W przypadku większych zmian pozwala na odróżnienie w sposób nieinwazyjny wypełnionych płynem torbieli od guzów litych. Badanie USG pozwala także wykryć widoczne na mammografii, a niewyczuwalne palpacyjnie guzki i stosowane jest w monitorowaniu zmian o charakterze nowotworowym. Ultrasonografia wykrywa także mikrozwapnienia w piersi, a także pozwala ocenić unaczynienie guza.

    Dla kogo?
    Ta metoda badania jest szczególnie przydatna do oceny stanu piersi o gęstym utkaniu, np. u młodych kobiet. Może być również wykonywana u kobiet starszych. Jeżeli jesteśmy przed 40tką, to najczęściej będziemy wykonywały ten rodzaj badania piersi. Badanie jest wykonywane u kobiet w ciąży i stosujących zastępczą terapię hormonalną.

    Jak wygląda przebieg badania?
    Na tym badaniu również zostaniemy poproszone o rozebranie górnej części ciała wraz z bielizną. W pomieszczeniu zostanie lekko przygaszone światło, a my położymy się na leżance. Lekarz wykonujący badanie będzie przykładał do ciała specjalną sondę posmarowaną żelem, która emitując ultradźwięki będzie wskazywała na ekranie monitora spoistość naszej tkanki piersiowej. Ultradźwięki są dla ludzkiego ucha niesłyszalne. Dlatego badanie przebiega bezboleśnie i bezdźwięcznie, bez negatywnego wpływu na nasz organizm. Trwa ok. 30 - 45 minut.
  • badanie mammograficzne, czyli mammografia

    Czy boli?Podczas badania, piersi są kładzione na podstawce i dociskane od góry i z boku plastikową płytką. Takie ich ułożenie może powodować lekki dyskomfort lub ból w trakcie badania. Jednak trwa to nie dłużej jak kilka sekund!

    Jak to działa?
    Badanie mammograficzne jest w pewnym sensie prześwietleniem piersi promieniami rentgenowskimi, ale o innej charakterystyce niż te, które są wykorzystywane przy prześwietlaniu naszych organów wewnętrznych, tj. klatka piersiowa, noga czy głowa. Urządzenia mammograficzne emitują mniejsze promieniowanie, które pozwala na dokładne prześwietlenie tkanek miękkich występujących w naszych piersiach. Ponieważ promieniowanie jest słabsze, można je wykonywać częściej bez negatywnego wpływu na nasz cały organizm. Badanie mammografem pozwala wykryć guzki i zmiany we wczesnym etapie, które mogą nie być jeszcze wyczuwalne w samobadaniu. Mammografy są idealne do wykrywania nowotworów agresywnych. Niestety nie zawsze wykrywają te najmniejsze zmiany łagodniejszych nowotworów, co powoduje, że może on dawać złudne poczucie bezpieczeństwa i zdrowia badanej Kobiety. Kobieta wykonująca takie badanie jest przekonana o swoim zdrowiu i często porzuca wykonywanie dalszych badań kontrolnych w późniejszym czasie. Dlatego nawet wtedy, kiedy wynik mammografii nie wykazuje zmian nowotworowych kobieta powinna w dalszym ciągu prowadzić regularne samobadanie piersi. 

    Dla kogo?

    Badanie mammografem dedykowane jest głównie dla kobiet powyżej 40 roku życia, ze względu na budowę tkanki gruczołu piersiowego. Młodsze kobiety mają znacznie gęstszą budowę sutków, wynikającą z przewagi tkanki gruczołowej. Dlatego przed 40tką będziemy częściej kierowane na badanie USG niż mammografię. Z upływem lat równowaga przesuwa się w stronę tkanki tłuszczowej, która dominuje w piersiach od 40. roku życia. Takie utkanie piersi umożliwia wykonanie wyraźnego zdjęcia radiologicznego, co wpływa korzystnie na ocenę budowy piersi i wykrywanie zmian patologicznych.

    Jak wygląda przebieg badania?
    W czasie badania natomiast należy się rozluźnić i pozwolić osobie wykonującej badanie ułożyć pierś w prawidłowej pozycji. Nie jest wskazane napinanie mięśni, gdyż może ono utrudnić przeprowadzenie badania. Badanie przeprowadza się w pozycji stojącej. Osoba wykonująca układa pierś na podstawce i dociska ją od góry i z boku plastikową płytką. Zwykle nie jest to przyjemne, a przy bardzo wrażliwych piersiach może być trochę bolesne. Na pewno jednak nie zaszkodzi piersiom. To konieczny zabieg, dzięki któremu można uzyskać dokładny obraz piersi oraz użyć mniejszej dawki promieniowania. Ucisk trwa kilka sekund. Aby uzyskać pełen obraz piersi i dołu pachowego wykonuje się 2 zdjęcia – w projekcji pionowej (kranio-kaudalnej – CC) oraz skośnej (mediolateralnej – ML). Podczas każdej mammografii badane są obie piersi. Całe badanie trwa ok. 10 min.
Ja mam za sobą już badania palpacyjne wykonywane przez lekarza oraz badanie USG. Na szczęście nie wykryto nic niepokojącego i do następnej kontroli mogę spać spokojnie. A Wy?

Miałyście już wykonywane, któryś z tych badań? Napiszcie jakie miałyście odczucia w trakcie!

Vera

5 komentarzy:

  1. Również nie miałam wykonywanych tych badań, jednak wiem, że niedługo wypadałoby się wybrać.

    Niestety ludzie chwilami są bezduszni. Przyznam szczerze, że nie wiem czy mam się śmiać czy płakać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co ciekawsze nie wiem kto jest tą osobą ale jestem w 100% pewna że to osoba, którą widzę na co dzień, ponieważ tylko takie były w pobliżu. Nie łudzę się już nawet, że odzyskam swój sprzęt.

      Usuń
    2. Niby nie, bo ok. 350 ale mam fioła na punkcie muzyki, słucham jej dosłownie wszędzie i w sumie sam fakt straty tej rzeczy bardziej boli niż jego wartość.

      Usuń
  2. Ja wykonywałam niedawno USG - na szczęście wszystko jest w porządku. Ale myślę, że każda z nas powinna regularnie wykonywać badania profilaktyczne - dla własnego zdrowia i spokoju.

    OdpowiedzUsuń